कालिका आधारभूत विद्यालय : कान्छा अध्यक्षको नमुना स्कुल

-महेश नेपाली

भदौ १९ गते तातोपानी गाउँपालिका-६ हियाखोलास्थित कालिका आधारभूत विद्यालयले आफ्नो १५औँ वार्षिकोत्सव मनायो। वार्षिकोत्सवको अवसरमा विद्यालयमा पुस्तकालयसमेत उद्घाटन गरियो।

पठन संस्कृतिको विकासका लागि बच्चैदेखि पुस्तक अध्ययन गर्ने बानीको विकास गर्न पुस्तकालय खोल्ने योजना बनेको विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष डिल्ली कामीले बताए।

उनी जिल्लामा गठन भएका विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्षहरुमध्ये सबैभन्दा कान्छा छन्। उमेरले भर्खर २१ कटेका उनीसँग विद्यालय व्यवस्थापन गर्न सक्ने गतिलो सीप छ। यहि नै परिपक्वताको संकेत हो। त्यसैले सारा गाउँलेको एक मतले उनलाई निर्वाचित गर्‍यो।

प्राय पाको उमेर र पहुँच भएकाहरु मात्रै विद्यालय व्यवस्थापन समितिको अध्यक्ष भइरहेको स्थितिमा अपवादको रुपमा डिल्ली निर्वाचित भए। जुम्लाका १ सय ८० वटा सामुदायिक विद्यालयका अध्यक्षभन्दा कान्छा उनले यो अवधिसम्म थुप्रै पाका काम गरेका छन्।

‘दलित समुदायको बाहुल्यता बढी भएको हुनाले पनि हामीलाई नेतृत्वको रुपमा अगाडि बढाउन सबै तयार हुनुभयो,’ उनले भने, ‘त्यसपछि हामीले विद्यालयमा सक्रियता बढायौँ। समस्या पहिल्याउन थाल्यौँ। काम त्यहीँबाट सुरु भयो।’

गाउँलेले सुम्पेको जिम्मेवारीको भारी गह्रुंगो भएपनि बोझिलो थिएन। त्यसैले उनी बोक्न तयार भए। जति गह्रुंगो जिम्मेवारीको भारी उति नै फराकिलो सोच बनाएर उनी विद्यालय व्यवस्थापन गर्न लागे।

आफ्ना छोराछोरी निजी शिक्षण संस्थामा पढाएर सामुदायिक विद्यालयमा राजनीति गर्ने संस्कार विकास भइरहेको वर्तमान समयमा सामुदायिक विद्यालयलाई नै आकर्षणको केन्द्र बनाउने सोच राख्नु नै समाज विकासको फराकिलो आयतनभित्र छिर्नु थियो। डिल्लीले त्यसै गरे।

विद्यार्थी भर्ना, छापामय कक्षाकोठा, विद्यार्थी, शिक्षक, अभिभावकको त्रिकोणात्मक सम्बन्ध, विद्यालय सुधार योजना, बालमैत्री कक्षाकोठा तथा शौचालयलगायत नुमना विद्यालयका सूचक निर्माण गर्नु उनको पहिलो कर्तव्य थियो। ‘यी सबै काममा हामीले सफलता हात पार्दै गएपछि हाम्रो विद्यालय जिल्लाकै दोस्रो तथा पालिकाको पहिलो नमुना विद्यालय बन्न सफल भयो,’ उनले भने।

स्थापनाको १५ वर्षमा कालिका आधारभूत विद्यालयले थुप्रै उतारचढावहरु ब्यहोर्‍यो। जसरी व्यापार चक्रमा उतारचढाव ब्यहोरिन्छ। स्थापनाको केही वर्षमै नमुना स्कुलको रुपमा परिचित हियाखोलाको ख्याति सँधै उस्तै रहेन।

विगतको साख जोगाउन नसक्दा विद्यालयमा सोचे अनुरुपका विद्यार्थी भएनन्। जान्नेसुन्नेको सक्रियता घट्यो। तर उधोगतिको यो स्थिति पनि लामो रहेन। त्यसैले डिल्लीलगायतका युवाहरुको सक्रियतामा विद्यालयलाई पुनः नुमना बनाउने प्रयत्न भयो। परिणाम फेरि हियाखोलाको चर्चा चुलिन थालेको छ।

‘सारा अभिभावकले दिएको जिम्मेवारी र भरोसालाई मेटिन नदिनका लागि मैले सकेको कोसिस गरिरहेको छु,’ उनले भने, ‘हामी जिम्मेवारीमा रहेका सबैमा मनैदेखि विद्यालय सुधार गर्नैपर्ने अठोट छ। त्यसैको फल हो, आज कालिका आवि वसन्तमा पालुवा पलाउँदै गरेको जस्तो देखिँदैछ।’

उनले विद्यालय सुधार गर्ने, शिक्षामा गुणस्तर ल्याउनेलगायत लक्ष्य र योजना बोकेका छन्। जुन उनको उमेरको हिसाब भन्दा बढीको सोच हो। उनले आफ्ना नजिकका र मनकारी सबैको साथ सहयोग लिने भरपुर कोसिस गरिरहेका छन्।

विकट बस्तीको विद्यालयलाई सुगमका विद्यालयसँग प्रतिस्पर्धा गर्ने खालको शिक्षा प्रदानका लागि आवश्यक वातावरण बनाउनुपर्ने, शिक्षक विद्यार्थीको नियमितता र अभिभावकको सक्रियता गराउनुपर्ने उनका चुनौती थिए।

‘त्यसैले सुरुमै आफ्नो तीन वर्षे कार्यकालमा विद्यालयको शैक्षिक, भौतिक तथा प्रशासनिक सुधारका लागि गर्न सकिने १५ बुदेँ योजना सार्वजानिक गरेको थिएँ,’ उनले भने, ‘जसमा विद्यार्थीलाई निस्शुल्क पोशाक वितरण गर्नेदेखि शिक्षकलाई नेपाली पोशाकमा ५० प्रतिशत अनुदान र विद्यालयको शैक्षिक गुणस्तर कायम राख्नेसम्मका योजना छन्।’

संविधानमा आधारभूत तहको शिक्षा निस्शुल्क र अनिवार्य तथा माध्यमिक तहसम्मको निस्शुल्क हुने उल्लेख गरिएको छ। उनले भने, ‘तर धेरैजसो सामुदायिक विद्यालयले नै शिक्षामा व्यापार गरिरहेका छन्। गरीब, विपन्न नभनी आईडी कार्डदेखि पोशाकका नाममा बर्मलुट गर्दै आएका छन्। यहि नै मेरो चित्त दुखाइको विषय थियो।’

हियाखोलामा गरीब विपन्नहररु बढी छन्। धेरैको आयस्रोत गतिलो छैन। हालसम्म कोही पनि सरकारी जागिरे नभएको गाउँ हो। त्यसैले उनले सरकारको ‘निस्शुल्क र अनिवार्य शिक्षा’ नीतिलाई कार्यान्वयन गर्दै आईडी कार्डदेखि विद्यालय पोशाकसम्म निस्शुल्क वितरण गर्ने कामलाई प्राथमिकता दिए।

मेरो कार्यकालको नयाँ कामका रुपमा निस्शुल्क पोशाक वितरणलाई लिएको छु। दोस्रो नयाँ काम विद्यालयका सबै शिक्षकले अनिवार्य नेपाली पोशाक दौरा-सुरुवाल लगाउनुपर्नेछ,’ उनले भने, ‘शिक्षकले लगाउने नेपाली पोशाकको खर्च ५० प्रतिशत विद्यालयले ब्यहोर्नेछ। यो नयाँ योजना हो। यस्ता योजनाले भेषभुषा संरक्षणमा जोड दिन्छ।’

तोकिएकै समयमा विद्यालय हाताभित्र प्रवेश गर्ने, हरेक शुक्रबार अतिरिक्त क्रियाकलाप गर्ने, शिक्षक, अभिभावकसँग शिक्षण सिकाइको विषयमा अनिवार्य अन्तरक्रिया गर्ने, जीर्ण भवनको मर्मत, सम्हार तथा पुनस् निर्माण गर्ने, अर्गानिक दिवा खाजालाई निरन्तरता दिने काम उनी आएकै मितिबाट सुरु भयो।

विद्यालयमा कम्प्युटर शिक्षा दिने, फूलबारी व्यवस्थापन तथा वृक्षारोपण गर्ने, बालमैत्री तथा छापामय कक्षाकोठा व्यवस्थापन गर्ने, आरसीसी पक्की भवनको पहल गर्ने, महिनाको २ पटक शिक्षक र विव्यसका पदाधिकारीबीच बैठक गरी समस्या पहिल्याउने र समाधानका कदम चाल्ने काममा निरन्तरता दिएकै कारण कालिका आधारभूत विद्यालय आफ्नो पुरानो छवि फर्काउन सफल भयो।

करिब ११० घरधुरी रहेको हियाखोला गाउँका १ सय ३८ विद्यार्थी कालिका आविमा अध्ययनरत छन्। जसमा दलित विद्यार्थीहरुको बाहुल्यता रहेको छ। जो आफ्नो विद्यालयका लागि जग भएको डिल्लीको भनाई छ।

खस्किँदो सार्वजनिक शिक्षालाई प्रतिस्पर्धी बनाउन क्रियाशील डिल्लीले आफू विद्यालय व्यवस्थापन समितिमा आएलगत्तै थालेको सुधार अभियानले पूर्णता पाएको छ।

छोटो समयमै विद्यालयको रुप फेरिएको छ भने भित्री र बाहिरी वातावरणले धेरैको ध्यान खिचेको छ। अब डिल्ली, छोटो समयमा पुरानो छविलाई काम राख्न सकेको विद्यालय चाँडै नै जिल्लामा आफ्नो प्रभाव विस्तार गर्ने सक्नेमा आशावादी छन्।